Ogrzewanie elektryczne

by

Minęły już dawno czasy gdy ogrzewanie elektryczne było najdroższym pod słońcem. Dziś dzięki nowoczesnym technologiom możemy znacząco obniżyć koszty a nawet zredukować do zera. słowem kluczem w tym wypadku jest fotowoltaika. To właśnie ogniwa fotowoltaiczne, które produkują prąd wprost z promieni słonecznych, mogą zasilać nasze urządzenia grzewcze. Jak dużym zainteresowaniem cieszy się budowa mikroelektrowni? Wystarczy spojrzeć na fotowoltaikę w Rybniku – coraz więcej dachów dosłownie świeci fotowoltaicznym przykładem.

Skoro mamy już własne źródło prądu, powstaje pytanie jak zamienić ekonomicznie prąd w ciepło w domu? Sposobów na to jest co najmniej kilka:

  1. Coraz popularniejsza w naszym regionie. Bez strat ciepła, bez konieczności zakupu kotła, bez konieczności budowy komina. Folia grzewcza na Śląsku cieszy się niesłabnącą popularnością. Dodatkowe atuty? Możemy ją montować nie tylko na podłodze, ale również na ścianach, czy wręcz sufitach. Czy jest zdrowa? Wystarczy wspomnieć, że podobne ogrzewanie wykorzystywane jest w dziecięcych inkubatorach.

  1. Pompa ciepła – ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Zdecydowanie jednak zbyt drogie w zakupie i montażu. Dobra pompa ciepła może kosztować nawet 50 tysięcy złotych.
  2. Kocioł elektryczny – Zdecydowanie tańszy w zakupie i montażu od pompy ciepła (około 5-6 tysięcy złotych), jednak kotły elektryczne potrzebują więcej energii elektrycznej.

Bez względu na to jaki sposób ostatecznie wybierzemy, temat ogrzewania elektrycznego raz na zawsze załatwia temat emisji zanieczyszczeń.