Instalacja – porady

by

Doświadczenie jest kluczowe podczas projektowania każdej instalacji, zwłaszcza elektrycznej. Gwarancja wieloletniej bezproblemowej pracy to właśnie solidność wykonania oraz doświadczenie elektryka. Na przestrzeni lat każdy fachowiec nabiera praktycznych umiejętności, które w połączeniu z teorią dają nam właśnie gwarancję jakości. Dlatego właśnie postanowiliśmy zapytać jednego z naszych elektryków na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę podczas projektowania i budowy poszczególnych obwodów elektrycznych w domu czy mieszkaniu.

” 1. Ogromne znaczenie w przypadku wykonania instalacji elektrycznej ma dobór odpowiednich przewodów elektrycznych. Najczęściej wykorzystywane są tak zwane płaskie kable, które rozmieszczamy w przygotowanych wcześniej bruzdach. Oczywiście dobór średnicy kabla uzależniony jest od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest również budżet klienta. Warto jednak zaznaczyć, że na okablowaniu lepiej zbytnio nie oszczędzać. Można oczywiście przewody umieszczać również w specjalnych peszlach, jednak to rozwiązanie głównie dla osób z większym budżetem.

2. Przewody prowadzimy zawsze pionowo lub poziomo. Pamiętamy przy tym o odpowiednich odległościach od okien i drzwi. Instalację rozprowadzamy od gniazda do gniazda. Cel jest jeden – odpowiedni, niczym nie zakłócany przepływ energii. Tu bardzo często stosowane są układy na tzw. pierścień. Jeśli pokoje są większe ( na przykład salon), możemy z powodzeniem budować większą ilość obwodów. W przypadku awarii jednego, drugi może nadal pracować. Pamiętajmy również o zasadach w kuchni i łazienkach – kładziemy kable powyżej rur kanalizacyjnych. Ma to zwłaszcza ogromne znaczenie w momencie ewentualnego przewiercenia lub innego zniszczenia. Jeśli przewody będą nad rurami nie dojdzie do zalania.”